kerem Kaş'la İntikam romanı hakkında söyleşi

Kerem Kaş’la “İntikam’ Romanı Hakkında Söyleşi

Kerem Kaş’ın polisiye romanı “İntikam”, geçtiğimiz yıl yayınlandı. Yazarla kitabı hakkında bir söyleşi yaptık.

 

S-  Merhaba Kerem. Bu söyleşi için bize zaman ayırdığın için sana teşekkür ederim. Kitabının konusunu okurlarımız kısaca anlatır mısın? Tabii spoil vermeden.

C- “İntikam”, adından da anlaşılacağı üzere, bir intikamın hikayesi. Katil, geçmişte genç bir adamın ölümüyle sonuçlanmış bir olayda suçlu gördüğü kişileri tek tek ortadan kaldırıyor. İlk cinayetin ardından polis merkezine karakalem çizilmiş bir resim ve onunla birlikte, resimde görülen herkesi öldüreceğini bildiren bir mektup gönderiyor. Resimde, çeşitli özellikleri belirtilerek çizilmiş kadın erkek karışık tam on iki kişi var. Ayrıca katil her cinayetin ardından, bir sonraki kurbanı gösterdiğini iddia ettiği şifreli bir mesaj da bırakıyor. Cinayet Masası başkomiseri önderliğinde iki Komiser ve bir komiser yardımcısı, ipuçlarını değerlendirerek ve kurbanlar arasında bir bağ arayarak katili yakalamaya çalışıyorlar.

kerem kaş polsiye durumlar söyleşisiS-  Peki, biraz da romanındaki kahramanları bize biraz tanıtır mısın?

C- Romanın gerçek kahramanı aslında katil ama biz bunu romanın sonunda anlıyoruz. Komiser Yusuf ve yardımcısı Uğur öne çıkan karakterler. Yusuf iki senelik evli ve yeni bir eve taşınmış karısıyla. Yardımcısı Uğur daha genç ve bekar bir adam. Bir de benim yazarken çok sevdiğim bir karakter olan Komiser Sabri var. Yusuf ve Uğur’dan daha kıdemli ve daha tecrübeli bir komiser. Kafası eski usullere göre çalışan; DNA, profilleme gibi yeniliklere biraz kapalı ama çok zeki bir komiser. Tabii, demin dediğim gibi hepsinden daha zeki olan, romanın asıl kahramanı cinayetleri işleyen kişi ve o sonunda ortaya çıkıyor.

“İntikam”, bir seri katil romanı mı?

S- “İntikam” romanı için bir seri katil romanı diyebilir miyiz?

C- Hayır, diyemeyiz. Birçok kişi romanımın bir seri katil hikayesi olduğunu zannediyor ama düşündükleri gibi değil. Piyasada yerli yabancı bir sürü seri katil hikayesi var, biliyorum ama benim romanım onlardan değil. Çünkü, “İntikam” romanındaki katil, işlediği bütün cinayetleri en ufak noktasına virgülüne varıncaya kadar planlayarak ve sırayla işliyor. Seri katiller gibi belli bir ritüele göre veya rastgele öldürmüyor. Tam olarak bir intikam hikayesi bu. Romanın sonunda da tüm sorular cevaplanıyor.

S- “İntikam” kimlere hitap ediyor? Bu romanı kimlere okumaları için tavsiye edersin?

C- Romanın konusu yukarıda anlattığım gibi. Elimden geldiğince aşırı seks ve vahşet unsurlarına yer vermemeye özen gösterdim. Bazı cinayetler çok kanlı ve işkenceye benzer bir biçimde  işlenmesine karşın bunların betimlenmesinde bilerek ayrıntılara girmedim ve mesafeli bir anlatımı tercih ettim. Bu bakımdan polisiye seven 7’den 70’e herkes okuyabilir.

S- “İntikam”ı yazma nedenin neydi? Esin kaynağın ne oldu?  Romanının konusunun ve kahramanlarının gerçek hayatta bir karşılıkları var mı? Yoksa tamamen senin yarattığın bir kurgu mu?

C- Aslında bu romanı üniversite yıllarında kareli deftere yazmıştım. Tabii şimdiki halinden çok farklıydı. Sadece, katilin karakalemle resim çizip bu resimdekileri öldürme şekli hiç değişmedi. Olay, tamamen hayal gücümün eseri olan bir kurgudur. Agatha Christie’nin On Küçük Zenci romanını okuduktan sonra bunu yazmaya başladım. Sanırım o kitaptan biraz esinlenme oldu. Hatta romanın ilk halinde katil, öldüreceği herkesi bir eve topluyordu. Sonra bunu değiştirdim tabii.

S- Yeni kitap çalışmaların var mı?

C- Yeni kitap projem elbette var. Hatta iki-üç tane var. Tamamen bitmiş, son noktasına kadar tamamlanmış, sıfır kilometre iki polisiye roman hazır duruyor elimde. Yayınevleriyle görüşmelerim sürüyor. Yakında basılacağını umuyorum. Ayrıca şu an yazdığım ve bitmek üzere olan bir romanım var. Ama o bildiğimiz polisiyeden daha çok, kara roman diyebileceğimiz türde bir roman.

 

Kerem Kaş kimdir?

Kerem Kaş, 1978 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi Ekonometri Bölümü’nden mezun oldu. İlk hikayelerini 13 yaşından itibaren yazmaya başladı. İlk polisiye romanı “İntikam”, AZ yayınevi tarafından 2019 Mayıs ayında yayınlandı. Çeşitli sinema filmlerinde oyunculuk ve özel bir radyoya skeç yazarlığı yaptı. 2019 yılında Dedektif Dergi yazarları arasına katıldı. Halen, Dedektif Dergi’de yazdığı polisiye öykü ve incelemeleriyle okurlarına seslenmeye devam etmektedir.

Yazar:

Gencoy Sümer
Gencoy Sümer: Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabataş Lisesi’ni ve İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde master ve doktora yaptı. Polisiye Durumlar sitesini kurdu. Halen yayınlanmakta olan Dedektif adlı polisiye e-dergiyi çıkardı. Hem bu dergide hem de Polisiye Durumlar’da birçok öykü ve makalesi yer aldı. İlk romanı Feneryolu Cinayetleri 2017’de yayınlandı ve 2019’da ikinci, 2020’de üçüncü baskısını yaptı. 2019’da yayınlanan Aile Sırrı ve Göl Kıyısındaki Ev adlı kitapları da olan yazar İngiltere’de yaşıyor.

Yorum yaparken lütfen hikaye ya da filmlerin konusunu açık etmeyin ki her okuyan sizle aynı zevki alabilsin ;)

yorum